Ne, žena na sobě nemá tričko s hákovým křížem

Na Facebooku se od začátku ruské agrese objevuje narativ, že Ukrajina je semeništěm neonacismu a obecně fašistické ideologie. Jako důkaz se nyní šíří fotografie ze Lvova, na které je údajně žena v červenám tričku s hákovým křížem. „Dnešní Lvov. Město evropské kultury. A kam má nakročeno Ukrajina? Do NATO nebo do EU? Snad jen jestli si nepopletli symboliku,“ píše se v příspěvcích na Facebooku.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti se však jedná o jasnou manipulaci s fotografií, na níž žena má původně jen červené tričko bez jakéhokoliv nápisu či grafiky. Hákový kříž byl zkrátka do fotografie dodán později.

„Jak se Deníku podařilo ověřit podle markýzy ezoterického obchodu Alchymista, zachycené v popředí snímku, byla původní fotografie pořízena skutečně v ukrajinském městě Lvov, a sice na lvovské třídě Svobody, kde se nachází ezoterický obchod s totožným poutačem. Odpovídá tomu i číslo domu 23 a umístění oken a balkonů na domech v pozadí, stejně jako pozice dalšího obchodu Welfare, který se nachází ve vedlejším vchodě vpravo od čísla 23. O autenticitě fotografie, kde má žena na sobě pouze červené tričko bez hákového kříže, svědčí přirozené záhyby na tričku přes celou šíři trička. U fotografie s hákovým křížem je při zvětšení patrné, že kříž sám je bez záhybů, které nepřirozeně končí na jeho okraji, což nasvědčuje tomu, že byl do snímku uměle a dodatečně vložen,“ doplňuje Deník.cz.

Originál:

 

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/